Publikacje

Artykuł 8

Intensywny rozwój przemysłowy powoduje wzrost zatrucia środowiska metalami ciężkimi. Sporo metali ciężkich znajduje się w glebie, ich źródłem są głównie: skała macierzysta, emisje przemysłowe, komunikacyjne, gospodarka komunalna oraz rolnictwo. Działalność człowieka stanowi znaczny czynnik zanieczyszczania gleb metalami ciężkimi, związana szczególnie z: górnictwem, przemysłem chemicznym, metalurgicznym, składowaniem odpadów, nawozami mineralnymi (głównie fosforowe), odkwaszaniem gleb, stosowaniem środków ochrony roślin, także ze spływami powierzchniowymi z dróg o dużym natężeniu ruchu. Do organizmów ludzkich i zwierzęcych większość metali ciężkich dostaje się drogą pokarmową. Najłatwiejszą formą absorpcji metali ciężkich jest ich wdychanie, które umożliwia szybkie rozprowadzanie ich po układzie krążenia. Do wchłonięcia dochodzi nawet przez skórę, poprzez mieszki włosowe, gruczoły łojowe i potowe. Metale ciężkie mają zdolność kumulacji w organizmie, czego efekty można odczuwać nawet po wielu latach. Skutkami obserwowanymi w organizmie są zmiany w syntezie białka i zaburzenia w wytwarzaniu ATP (mitochondria), czego następstwami są zmiany chorobowe, włącznie z nowotworowymi. Do najgroźniejszych metali ciężkich zaliczamy: ołów, rtęć, kadm, aluminium. Częsta ich kumulacja jest obserwowana w organach detoksykujących (wątrobie i nerkach), jak również w kościach, mięśniach i mózgu. Metale ciężkie oprócz stanów przewlekłych mogą wywoływać natychmiastowe, ostre zatrucia. Metale ciężkie nie podlegają degradacji biologicznej.

Kadm (papierosy) zaburza metabolizm białek, syntezę enzymów trawiennych i zakłóca przemianę witaminy B1, upośledza mineralizację kości, może doprowadzać do kamicy nerkowej, zaniku węchu, bólu nóg (skurcze naczyń krwionośnych), niewydolności oddechowej, zaburzeń krążenia, niedokrwistości, zwyrodnień mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, przedwczesnych porodów z niską masą urodzeniową i zaburzeniami węchowymi dziecka włącznie. Jego znaczna ilość jest w: wątrobie, nerkach, trzustce, jelicie grubym, gruczołach i płucach. Kadm jest związkiem rakotwórczym (rak prostaty, jąder, piersi, układu krwionośnego).

Ołów jest głównie wchłaniany przez drogi oddechowe i skórę, a także przez układ pokarmowy. Zatrucia przewlekle dotyczą głównie układu nerwowego i pokarmowego. Częste objawy zatrucia to: zmęczenie, porażenie mięśni, osłabienie pamięci, zaburzenia psychiczne i neurologiczne. Kumulacja ołowiu upośledza funkcje rozrodcze, zakłóca proces tworzenia krwi, niszczy erytrocyty, uszkadza mózg, utrudnia wchłanianie jodu, prowadzi do nadciśnienia, wywołuje kolki i skurcze, doprowadza do deformacji kości, wzrostu śmiertelności wśród noworodków, wywołuje raka nerek, gruczolaki płuc, guzy gruczołów wydzielania wewnętrznego, autyzm.

Rtęć wywołuje uszkodzenia komórek. Do jej kumulacji dochodzi w nerkach, wątrobie i układzie nerwowym (łatwo przenika do mózgu, porażając zakończenia nerwów czuciowych). Opary rtęci wywołują ostre zatrucia, a nawet śmierć.

Arsen jest również wysoce rakotwórczy (rak skóry, płuc i wątroby). Objawami zatrucia są: oddech o zapachu czosnku, metaliczny posmak w ustach, bóle głowy, nadmierne pocenie się i rogowacenie naskórka dłoni i stóp, wypadanie włosów, bóle brzucha i mięśni oraz zapalenie błony śluzowej oczu i nosa. Kumuluje się w skórze i włosach, a jego negatywne działanie opiera się na hamowaniu procesów enzymatycznych.

Aluminium (glin) doprowadza do zaburzeń: w układzie pokarmowym, kostnym oraz krwionośnym (zakłóca proces tworzenia się czerwonych krwinek), pamięci i równowagi, wpływa negatywnie na pracę wielu enzymów i uszkadza wątrobę oraz mózg (w których się kumuluje).

Trudno ustrzec się metali ciężkich, gdyż one są prawie wszędzie: pożywienie (ryby, owoce morza, mięso, przetworzona żywność, jaja, opryskiwane pestycydami warzywa i owoce), leki, kosmetyki, woda, sprzęty codziennego użytku, instalacje hydrauliczne, pieluchy jednorazowe, środki higieniczne, rafinerie, przemysł, plomby dentystyczne, farby, zaprawy, pigmenty, baterie, cola, papierosy, kawa, alkohol, etc. Objawy zatrucia, które można zauważyć to: wymioty, migreny, zaburzenia widzenia, drgawki, drętwienie i paraliż kończyn, bezsenność, problemy z koncentracją, problemy trawienne, z płodnością, ospałość, stany lękowe, depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, stwardnienie rozsiane.

Do usuwania metali ciężkich możemy wykorzystać naturalne sposoby: kolendrę, pietruszkę, spirulinę, produkty pszczele, glutation (naturalny wewnątrzkomórkowy przeciwutleniacz), selen, witaminy C i E, wapń, cynk, błonnik nierozpuszczalny, aktywność fizyczną i saunę (wydzielanie metali przez skórę wraz z potem) oraz filtry do wody.

Zanieczyszczenie ciała poprzez metale ciężkie osłabia odporność i pozwala larwom pasożytów, bakteriom i wirusom przemieszczać się i gnieździć w zakamarkach organizmu nawet dla nich nietypowych. Najdokładniejsze i najszybsze metody badania poziomu zatrucia metalami ciężkimi to analiza włosa oraz biorezonans. Na skan biorezonansem zapraszam do Gabinetu Lemon Tree.


                                                                                                                                                                 Anna Lemańska, Gabinet Lemon Tree

                                                                                                                                                                 Nadnoteckie Echa nr 21/1210/23.06.2020 r.

                                                                                                                                                                
                                                                                                                                                        

Gabinet Lemon Tree

62 - 052 Komorniki

ul. Cyprysowa 32 B/9

gabinet.lemontree@gmail.com

Tel: 888 - 303 - 745