Zimny laser LLLT (Low Level Laser Therapy - niskoenergetyczny) wywołuje szereg zmian fizjologicznych i biochemicznych, natomiast nie powoduje uszkodzenia tkanek. Dwie laserowe głowice umożliwiają napromieniowanie o mocy 200 mW o długości fali 810 nm oraz 5 mW o długości fali 650 nm. Laser w powyższych długościach fali jest nieszkodliwy, a przenika przez skórę, tłuszcz, mięśnie, ścianę naczyń krwionośnych. Ok. 10% energii lasera zostaje wchłonięte przez krew.
Według badań klinicznych, laser LLLT jest potężnym biologicznym źródłem stymulacji, które poprawia krążenie krwi, funkcje układu nerwowego, działa antynowotworowo, przyspiesza regenerację komórek, wzrost włosów, leczenie ran i stanów zapalnych. Laser niskoenergetyczny ma zastosowanie w takich schorzenia jak: ból wszelkiego rodzaju (także pooperacyjny), stany zapalne, zwyrodnienia, zwichnięcia, regeneracja włókien mięśniowych, zapalenie stawów, reumatyzm, rany, urazy, słabe krążenie, złamania, zapalenie zatok, polipy nosowe, wrzody skórne, bezsenność, hiperlipidemia, nadciśnienie, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca i naczyń mózgowych, ukąszenia, otarcia. Laser można stosować również na zwierzętach.
Laser jest innowacyjną techniką kontrolowania bólu i przyspieszenia gojenia ran, bez leków. Zabieg laserowy jest: nieinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny. Kwantowe światło laserowe wnika do krwi i zwiększa aktywność lipazy lipoproteinowej, poprawia transport tlenu, oczyszcza krew, zmniejsza ilość tłuszczu we krwi i jej lepkość, reguluje ciśnienie krwi, poprawia metabolizm, krążenie krwi, również do mózgu, przyspiesza granulacje tkanek (gojenie) i tworzenie nowych naczyń krwionośnych, promuje syntezę białek. Laser ponadto zwiększa metabolizm: enkefalin (peptydy opioidowe – działanie podobne do morfiny), przyspiesza wydzielanie endorfin, promuje wytwarzanie limfocytów i makrofagów, które wytwarzają cytokiny, dzięki czemu odporność jest wzmacniana, a stany zapalne są zmniejszane.
Laser wykorzystuje proces fotobiomodulacji. Fotobiomodulacja polega na przekazywaniu energii lasera do wewnątrz komórki. Pobudzona komórka produkuje więcej energii ATP, zwiększa się przepływ krwi i hamowana jest reakcja bólowa i zapalna. Gojenie się następuje na poziomie komórkowym i systemowym, poprawie ulega wymiana międzykomórkowa, jednocześnie leczona jest przyczyna stanu chorobowego. Przyspieszona zostaje synteza kolagenu i elastyny (stymulacja fibroblastów), co daje efekt przeciwstarzeniowy i następuje również redukcja blizn. Fotobiomodulacja daje rewelacyjne efekty, zwłaszcza w przypadku zwyrodnień stawów kolanowych, łokcia tenisisty. Fotony wnikają w tkankę i wchodzą w interakcję z kompleksem cytochromu C w mitochondriach. To wyzwala biologiczną kaskadę zdarzeń, prowadzącą do poprawy metabolizmu komórkowego. Jednocześnie zmniejsza się odczucie bólu i stan zapalny, bez skutków ubocznych. Klienci odczuwają długotrwałą ulgę w bólu, choć liczba wymaganych zabiegów zależy od stopnia urazu czy choroby.
Zimny laser poprawia: drenaż limfy, regeneruje kości, mięśnie i włókna nerwowe wokół rany, stymuluje chondrocyty (komórki tkanki chrzęstnej), zmniejsza zakażenie gronkowcem, pobudza wytwarzanie glikogenu w mięśniach oraz serotoniny w mózgu. Laser LLLT zaleca się również w przypadku takich schorzeń jak: miażdżyca, neuralgia, żylaki, neurastenia, hemoroidy, cysty, dyskopatia, menopauza, rwa kulszowa, napięcie przedmiesiączkowe, porażenie mięśni, ostrogi piętowe. Efekt jest kumulatywny, czyli każda kolejna sesja jest skuteczniejsza.
Do przeciwwskazań należą: nowotwór, ciąża, krwotoki. Lasera nie wykonuje się u niemowlaków i małych dzieci. Zabieg trwa 30 minut i jest całkowicie bezbolesny, nie odczuwa się ciepła ani żadnego dyskomfortu. Seria powinna zwierać 10 zabiegów rozłożonych w czasie, w zależności od schorzenia, natomiast efekty często są już odczuwane po jednorazowym zabiegu.