Elektroterapia do stymulacji czaszkowej CES (Cranial Electrotherapy Stimulation) pomaga w takich dolegliwościach jak: depresja, lęki, bezsenność, neurastenia. Jest nieinwazyjną metodą terapii, za pomocą prądu elektrycznego o małej mocy, który rozpływając się w różnych obszarach mózgu, wywołuje pobudzenie jąder podstawy do wydzielania neuroprzekaźników, co skutkuje efektem terapeutycznym. Zwiększenie wydzielania neuroprzekaźników w mózgu działa antystresowo, nasila procesy uwagi, poprawia sprawność procesów myślowych, wywołuje uczucie odprężenia, polepsza jakość snu.
Stymulacja urządzeniem CES zwiększa aktywność przywspółczulnego układu nerwowego i wywołuje efekt podobny do działania endorfin. Poza tym wycisza emocje. Fale wysyłane przez urządzenie aktywują grupy komórek nerwowych w pniu mózgu. Komórki te produkują związki serotoniny i acetylocholiny, które wpływają na właściwości chemiczne i aktywność komórek nerwowych. Przez zmieniającą się aktywność elektryczną i chemiczną niektórych komórek nerwowych w pniu mózgu, następuje wzmocnienie niektórych systemów neurologicznych, a także wyłączenie działania innych. Jest to neurologiczne dostrajanie komórek, zwane neuromodulacją, która wprowadza mózg w stan relaksacji alfa.
Nasze nastroje i emocje są kontrolowane przez elektrochemiczne sygnały w mózgu. Gdy te sygnały nie działają prawidłowo, to hormony i neuroprzekaźniki, które je modulują, pozostają niezbalansowane. Modulując sygnały elektrochemiczne mózgu, można bezpiecznie i efektywnie poprawić nastrój i sen. Efekty są odczuwane już po jednorazowym zastosowaniu, natomiast seria zabiegów jest uzależniona od schorzenia. Efekt jest kumulatywny, czyli każda kolejna sesja jest skuteczniejsza. W przeciwieństwie do leków, które są dostarczane do organizmu w postaci chemicznej, gdzie następuje ich rozpad na jony, to urządzenie CES działa od razu na poziomie jonu i umożliwia komórkom nerwowym powrót do naturalnego stanu funkcjonowania w krótkim czasie. CES przynosi długotrwałą ulgę, dzięki czemu można normalnie funkcjonować.
Z terapii CES warto korzystać, kiedy występują takie objawy jak: trudności z zasypianiem, lekki sen, koszmary, brak energii o poranku (nawet po przespanej nocy), łatwe wybudzanie się poprzez bodźce (głos, światło), bezsenność (spowodowaną chorobą), choroba psychiczna, zaburzenia emocjonalne, depresja, lęki, przewlekłe zmęczenie, stosowane są używki, występuje wrażenie nieobecnego umysłu, apatia, poczucie beznadziejności, niepokój, drażliwość, zamartwianie, ataki paniki, przewlekłe bóle głowy, fibromialgia.
CES jest szybką i bezpieczną formą neurostymulacji czaszkowej. CES zwiększa poziom serotoniny w mózgu, jednocześnie obniżając poziom kortyzolu (hormonu stresu), poprzez stymulację pulsującym prądem zmiennym, za pomocą elektrod po obu stronach uszu. Urządzenie poprawia nastrój i sen, reguluje działanie układu limbicznego w mózgu, bez efektów ubocznych. Niska częstotliwość wykorzystywana przez impulsy elektryczne stymulują mózg i doprowadza do relaksacji oraz przynosi ulgę w bólu.
CES jest zatwierdzony przez EMA (Europejska Agencja Leków) i FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) w leczeniu: lęków, depresji, bezsenności, uzależnień, migren, fibromialgii i przewlekłego bólu. Jak do większości sprzętów oddziałujących na człowieka zawsze istnieją jakieś przeciwwskazania, do których należą: rozrusznik serca, pompa insulinowa oraz ciężkie choroby serca. Zabieg trwa 15 minut (należy powtarzać przez kilka kolejnych dni, maksymalnie do 10 dni, później należy zrobić kilkudniową przerwę).