Publikacje

Artykuł 4

Wszyscy mają świadomość jak ważny dla rozwoju, jak i życia człowieka jest dotyk. Bez niego człowiek nie ma poczucia miłości i troski. Żyjemy w czasach, w których wciąż jesteśmy zabiegani, większość życia poświęcamy pracy, to co zostaje przeznaczamy głównie na sen i życie rodzinne, niewiele pozostaje na rozrywkę lub czas w zaciszu tylko dla siebie.

Najnowsze badania wskazują, że coraz rzadziej pozwalamy sobie na fizyczny, nieerotyczny kontakt z drugim człowiekiem. Coraz więcej w naszej codzienności izolacji, samotności i braku wzajemnego zaufania. Relacje międzyludzkie przenoszą się do wirtualnej rzeczywistości, która nie buduje prawdziwej bliskości.

U człowieka zmysł dotyku pojawia się już u kilkutygodniowego zarodka, rozwija się jako pierwszy. Zmysł ten jest w pełni wykształcony już po urodzeniu i nie starzeje się, ponieważ jest najbardziej pierwotny. Wiele badań wskazuje, że małym dzieciom dotyk jest niezbędny do przeżycia, jak również to, że dzieci częściej głaskane i przytulane rozwijają się lepiej i w przyszłości są w stanie stworzyć satysfakcjonujące relacje uczuciowe. Ludzie dorośli pozbawieni bliskiego kontaktu są częściej narażeni na zaburzenia nastroju, mają osłabiony układ odpornościowy i niską samoocenę, otrzymują mniejsze wsparcie społeczne, mają problemy z wyrażaniem i odczytywaniem emocji, ponadto oceniają nisko poziom satysfakcji i szczęścia w życiu.

Dotyk jest formą komunikacji. Dzięki dotykowi jesteśmy w stanie z 80% trafnością rozpoznać osiem stanów emocjonalnych: strach, smutek, złość, niesmak, miłość, szczęście, współczucie i wdzięczność. Unikanie dotyku uniemożliwia obniżenie napięcia nerwowego w stresującej sytuacji. Zmysł ten jest jak plaster na emocjonalne rany. Biochemicznie obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a zwiększa poziom endorfin i oksytocyny, które poprawiają samopoczucie, hamują złość i napięcie oraz umożliwiają nawiązanie więzi. Według badań już samo wyobrażenie sobie czułego dotyku otrzymanego od bliskiej osoby
powoduje wzrost poczucia bezpieczeństwa i uspokaja. Dotyk również obniża poziom lęku, a osoby czujące wsparcie społeczne szybciej wracają do zdrowia.

Fantastyczną metodą wykorzystującą dotyk i umożliwiającą relaks jest masaż. Masaże mają też działanie przede wszystkim zdrowotne, między innymi: poprawiają krążenie krwi i limfy, pomagają usunąć toksyny z organizmu, wspomagają dotlenienie tkanek, poprawiają elastyczność mięśni, likwidują ból, pozytywnie wpływają na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, poprawiają jakość skóry, usuwają złuszczający się naskórek.

W moim Gabinecie Lemon Tree oferuję różnorakie masaże, zarówno relaksacyjne, jak i związane z terapią manualną w przypadku bólu. Najpopularniejszym masażem jest masaż pleców, w którym najpierw zajmuję się miejscami, w których występuje ból i napięcie, a później skupiam się na relaksacji klienta. Masaż klasyczny ma szerokie spektrum działania, jest stosowany przy schorzeniach natury ortopedycznej i neurologicznej. Masaż ten pobudza, wzmacnia, rozluźnia i regeneruje tkankę mięśniową oraz poprawia ukrwienie. Kolejnym popularnym masażem jest odmładzający masaż twarzy. Celem tego masażu jest przywrócenie skórze odpowiedniego ukrwienia, usunięcie opuchlizny, ujędrnienie, usunięcie toksyn i odprowadzenie limfy, szybsze tworzenie się nowych komórek oraz działanie przeciwzmarszczkowe. Fantastyczne działanie ma także refleksoterapia stóp (stopy powinny być umyte i pozbawione zrogowaceń). Masaż stóp jest jedną z metod akupresury. Podczas masażu stymulowane są określone punkty na stopach, odpowiadające unerwieniu danej strefy w ciele. Stymulacja receptorów na stopach znosi blokady energetyczne. Na podeszwach stóp znajduje się 7000 zakończeń nerwów, które mają bezpośrednie połączenie z mózgiem i wszystkimi częściami ciała. Dzięki temu masaż stóp ma szerokie spektrum działania. Refleksoterapia pobudza oczyszczanie z toksyn.

Należy też wspomnieć o przeciwwskazaniach do masażu, takich jak: zakrzepy, choroby zakaźne, gorączka powyżej 38`C, krwotoki, zaawansowana miażdżyca, nowotwory, ciąża, miesiączka, ostre, ropne stany zapalne, tętniaki, zanik mięśni, łamliwość kości, padaczka, skaza moczanowa, zmiany skórne (owrzodzenia, zmiany grzybicze, wysięki, przerwania ciągłości skóry).

Do metod wykorzystywanych przeze mnie w Gabinecie Lemon Tree, które angażują dotyk, są również zabiegi energoterapii. Są to metody uzdrawiania życiodajną energią, która usuwa zaburzenia przepływu energii w czakrach i meridianach oraz pobudza organizm do zdrowienia. Zabiegi energetyczne przynoszą ulgę w bólu, relaksują, przyspieszają ustąpienie dolegliwości chorobowych, zwiększają samoświadomość, wzmacniają fizycznie i psychicznie, dają poczucie radości, spokoju i wewnętrznej mocy, leczą duszę i ciało. Zabiegi te uzupełniają konwencjonalne leczenie, działają również rewelacyjnie na osoby znerwicowane, depresyjne, z dużym poczuciem lęku i zagubienia. Energoterapia jest bezbolesna, bezpieczna i przyjemna.

Anna Lemańska, Gabinet Lemon Tree

Nadnoteckie Echa nr 06/1195/11.02.2020r.

Gabinet Lemon Tree

62 - 052 Komorniki

ul. Cyprysowa 32 B/9

gabinet.lemontree@gmail.com

Tel: 888 - 303 - 745